სატესტო რეჟიმი

თბილისის კინოფესტივალის სრული პროგრამა ცნობილია

ბასტი მგალობლიშვილი

თბილისის მე-20 საერთაშორისო კინოფესტივალი 1 დეკემბერს კინოთეატრ „ამირანში“ ალფრედ ჰიჩკოკის „შანტაჟით“ (1929) გაიხსნება. ფილმს ცოცხალი მუსიკის თანხლებით უჩვენებენ.

წელს ფესტივალის ფოკუსში დიდი ბრიტანეთია. რეჟისორი ფოკუსშიკი არის მექსიკელი  რეჟისორი კარლოს რეიგადასი, რომელსაც გადაეცემა საპატიო პრომეთე. რეიგადასი თბილისში კინომოყვარულებს 8 დეკემბერს შეხვდება. საპატიო პრომეთე ასევე გადაეცემა ქართველ რეჟისორს და სცენარიტს, ირაკლი კვირიკაძეს 

ამ ეტაპზე დადასტურებული ფილმების სია ასეთია:

ქართული პანორამა

წელს ფესტივალის ფარგლებში გაიმართება მხოლოდ ეროვნული კონკურსი.  „ქართული პანორამის“ ფარგლებში გამარჯვებული 3 ნომინაციაში გამოვლინდება: საუკეთესო სრულმეტრაჟიანი, საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი და საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი.

სრულმეტრაჟიანი ფილმები:

  1. უარყოფითი რიცხვები – უტა ბერია
  2. ჩაისუნთქე, ამოისუნთქე“ – დიმიტრი ცინცაძე
  3. ღორი – გიგა ლიკლიკაძე
  4. კომეტები“ – თამარ შავგულიძე
  5. ბოროტმოქმედი – დიმა მამულია
  6. ოქროს ძაფი – ლანა ღოღობერიძე

მოკლემეტრაჟიანი ფილმები:

  1. მამული“ – გიორგი სიხარულიძე
  2. ცხოველი – ამირან დოლიძე
  3. ტრადიცია – იოსებ ბლიაძე
  4. თემო“ – ლაშა ცქვიტინიძე
  5. დასასრულის დასაწყისი – გიორგი ქასრაშვილი
  6. აცახცახებული გული – ვაჟიკო ჩაჩხიანი
  7. სელფი გაზქურასთან –ირინე ჯავახიძე
  8. ხმის კონტროლი – გიორგი სულაძე
  9. ვიდრე წავიდოდე – ელენა ცაგარეიშვილი
  10. მესამე ზედმეტი“ – ოთარ ბერძენიშვილი
  11. კახეთის მატარებელი – ლალი კიკნაველიძე
  12. „When Money Had Its Body” – თამარ მაღრაძე
  13. სამაია – ლევან შუბაშვილი
  14. უბიუჯეტო ფილმი – ნინა ხატიაშვილი
  15. არჩევანი – გიორგი ვარსიმაშვილი
  16. მარქსის ქუჩა 12“ – ირინა ჟორდანია
  17. ხედავ იმას, რასაც მე?“ – ანანო ბაკურაძე

დოკუმენტური ფილმები:

  1. „12 გაკვეთილი  – გიორგი მრევლიშვილი
  2. მოსავალი“ – მიშო ანთაძე
  3. სანამ მამა დაბრუნდება – მარი გულბიანი
  4. სხვა მეზობლები – ნიკა წიკლაური
  5. პური და მარილი – სალომე რაზიკაშვილი
  6. ღვინის ნულოვანი მერიდიანი – ნანა ჯორჯაძე

სპეციალური ჩვენებები:

  • უჟმური“ – ნუცა ღოღობერიძე 1934
  • ქორწილი – მიხეილ კობახიძე 1964
  • პასტერნაკი“ – ნინო კირთაძე  2019

    ქვეყანა ფოკუსში: დიდი ბრიტანეთი 

  1. Bait / სატყუარა – Mark Jenkin, UK, 2019
  2. Hope Gap / იმედის ნაპრალი – William Nicholson, UK, 2019
  3. Sorry We Missed You / უკაცრავად, სახლში არ დაგვხვდით – Ken Loach, UK/France/Belgium, 2019
  4. The Souvenir / სუვენირი – Joanna Hogg, UK, 2019

რეჟისორი ფოკუსში: კარლოს რეიგადასი 

  1. Our Time ჩვენი დრო (2018)
  2. Post Tenebras Lux წყვდიადის შემდეგ ნათელი (2012)
  3. Silent Light ჩუმი სინათლე (2007)
  4. Battle in Heaven ზეციური ბრძოლა (2005)
  5. Japan იაპონია (2002)

ევროპული ფორუმი:

  1. A Voluntary Year ერთი წელი მოხალისედUlrich Köhler, Henner Winckler, Germany, 2019
  2. About Endlessness უსასრულობის შესახებ – Roy Andersson, Sweden, 2019
  3. An Officer and a Spy ოფიცერი და ჯაშუში – Roman Polanski, France/Italy, 2019
  4. Atlantis ატლანტიდა – Valentyn Vasyanovych, Ukraine, 2019
  5. Commitment ვალდებულება – Semih Kaplanoğlu, Turkey, 2019
  6. Echo ექო – Rúnar Rúnarsson, Iceland, 2019
  7. Freedom თავისუფლება – Albert Serra, Spain, 2019
  8. God Exists, Her Name is Petrunya ღმერთი არსებობს, მისი სახელია პეტრუნია – Teona Strugar Mitevska, Macedonia, 2019
  9. Gundermann გუნდერმანი – Andreas Dresen, Germany, 2018
  10. I Was at Home, But სახლში ვიყავი, მაგრამ – Angela Schanelec, Germany, 2019
  11. Little Joe პატარა ჯო – Jessica Hausner, Austria/Germany/UK 2019
  12. Martin Eden მარტინ იდენი – Pietro Marcello, Italy/France, 2019
  13. Master Cheng ბატონი ჩენგი – Mika Kaurismäki, Finland/China, 2019
  14. Mr Jones მისტერ ჯონსი – Agnieszka Holland, Poland/UK/Ukraine, 2019
  15. Portrait of a Lady on Fire ალმოდებული ქალის პორტრეტი – Céline Sciamma, France 2019
  16. Synonyms სინონიმები – Nadav Lapid, France/Israel/Germany 2019
  17. The Portuguese Woman პორტუგალიელი ქალი – Rita Azevedo Gomes, Portugal/Germany 2019
  18. The Traitor მოღალატე – Marco Bellocchio, Italy/France/Brazil/Germany, 2019
  19. The Truth სიმართლე – Hirokazu Koreeda, France/Japan, 2019
  20. The Whistlers მსტვენელები – Corneliu Porumboiu, Romania/France/Germany, 2019
  21. Vitalina Varela ვიტალინა ვარელა – Pedro Costa, Portugal/Cayman Islands, 2019
  22. Young Ahmed ახალგაზრდა აჰმედი – Jean-Pierre and Luc Dardenne, Belgium/France 2019

ჰორიზონტები:

  1. A Dog Barking at the Moon ძაღლი უყეფს მთვარეს – Xiang Zi, China/Spain, 2019
  2. Abou Leila აბუ ლეილა – Amin Sidi-Boumédiène, Algeria/France, 2019
  3. Castle of Dreams ოცნების კოშკი – Reza Mirkarimi, Iran, 2019
  4. Chained მიჯაჭვული – Yaron Shani, Israel, 2019
  5. So Long, My Son მშვიდობით, ჩემო ბიჭო! – Wang Xiaoshuai, China, 2019
  6. The Wild Goose Lake გარეული იხვის ტბა – Yinan Diao, China/France, 2019

ამერიკები/ Americas

  1. A Hidden Life დამალული სიცოცხლე – Terrence Malick, USA/Germany 2019
  2. Bacurau ბაკურაუ – Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, Brazil/France, 2019
  3. Family Members ოჯახის წევრები – Mateo Bendesky, Argentina, 2019
  4. Genesis დაბადება – Philippe Lesage, Canada, 2019
  5. Ghost Town Anthology გამქრალი ქალაქის ანთოლოგია – Denis Côté, Canada, 2019
  6. Give Me Liberty მომეცი თავისუფლება! – Kirill Mikhanovsky, USA, 2019
  7. Matthias & Maxime მათიასი და მაქსიმი – Xavier Dolan, Canada, 2019
  8. Monos მონოები -–Alejandro Landes, Colombia/USA, 2019
  9. The Farewell გამომშვიდობება – Lulu Wang, China/USA, 2019

აპოლო: კინოს მეხსიერება – ბრიტანული რეტროსპექტივა

  1. Don’t Look Now არ გამოიხედო! – Nicolas Roeg, 1973
  2. Sunday Bloody Sunday კვირა, წყეული კვირა – John Schlesinger, 1971
  3. The Browning Version ბრაუნინგის ვერსია – Anthony Asquith, 1951
  4. The Loneliness of the Long Distance Runner გრძელ დისტანციაზე მორბენალის მარტოობა  – Tony Richardson, 1962
  5. The Servant მსახური  – Joseph Losey, 1963
  6. This Sporting Life ასეთია სპორტული ცხოვრება  – Lyndsay Anderson, 1963
  7. Women in Love შეყვარებული ქალები – Ken Russell, 1969

„ქართულ პანორამას“ გერმანელი ცოლ-ქმარი, კინო და ვიდეო-ინსტიტუტის „არსენალის“ და ბერლინის კინოფესტივალის „ახალი კინოს საერთაშორისო ფორუმის“ დამფუძნებლები – ერიკა და ულრიხ გრეგორები შეაფასებენ. ასევე, ჟიურიში იქნება ჰეზერ სტიუარტი( ბრიტანული კინოს ინსტიტუტის შემოქმედებითი ხელმძღვანელი) , ნიკოლას სელი (ალფონსო კუარონის ოსკაროსანი ფილმის „ რომას“ პროდიუსერი) და პაბლო დე ვიტა (არგენტინელი კინოკრიტიკოსი).

საუკეთესო მხატვრულ ფილმს დააჯილდოებს ქართული ფილმის განვითარების ფონდი, ფულადი პრიზით. საუკეთესო დოკუმენტურ  და მოკლემეტრაჟიან ფილმს კი – საზოგადოებრივი მაუწყებელი. ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში კი გასცემს პრიზს „ადამიანის უფლებები კინოში“. ადამიანის უფლებების საუკეთესოდ ამსახველ თემატიკაზე ნომინირებულია 7 ფილმი, რომელთაგან ჟიურის მიერ შერჩეული საუკეთესო ფილმი დაჯილდოვდება ევროკავშირის პრიზით.

დახურვაზე ნაჩვენები იქნება მიხეილ კობახიძის ფილმი „ქორწილი“.