„საკუთარი სურვილით დავტოვე“ - საკონსტიტუციოს მოსამართლე ხვიჩა კიკილაშვილი ადასტურებს, რომ თანამდებობა დატოვა
საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრი ხვიჩა კიკილაშვილი ადასტურებს, რომ თანამდებობა დატოვა.
„საკუთარი სურვილით დავტოვე. განცხადება ერთ კვირაზე მეტია, დაწერილი მაქვს. ჩემი შემცვლელი უნდა აირჩიოს პლენუმმა უზენაესის“, – უთხრა მოსამართლემ TV პირველს.
ხვიჩა კიკილაშვილი საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრად 2020 წელს დაინიშნა. მას 5 წელი კიდევ ჰქონდა დარჩენილი.
2025 წლის 30 მარტს 10-წლიანი უფლებამოსილების ვადა ამოეწურება საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარეს, მერაბ ტურავას.
საკონსტიტუციო სასამართლო შედგება 9 მოსამართლისგან. სასამართლოს 3 წევრს ნიშნავს პრეზიდენტი, სამ წევრს 90 ხმით ირჩევს პარლამენტი, ხოლო სამ წევრს ნიშნავს უზენაესი სასამართლო.
მერაბ ტურავა საკონსტიტუციო სასამართლოში პარლამენტის მიერ დანიშნული წევრი იყო, ხვიჩა კიკილაშვილი კი – უზენაესი სასამართლოს. უზენაესმა სასამართლომ მისი შემცვლელი 1 თვის ვადაში უნდა აირჩიოს.
„ქართული ოცნების“ პარლამენტი მერაბ ტურავას შემცვლელის არჩევას ვერ მოახერხებს, რადგან 90 ხმა არ აქვს.
კანონით, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის უფლებამოსილების ვადის ამოწურვიდან არაუგვიანეს 1 თვისა აირჩევა შესაბამისად საკონსტიტუციო სასამართლოს ახალი თავმჯდომარე.
საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის კანდიდატურის წარდგენის უფლება აქვს საკონსტიტუციო სასამართლოს სულ ცოტა 3 წევრს.
სასამართლოს თავმჯდომარე არჩეულად ჩაითვლება, თუ ფარული კენჭისყრის დროს  მხარი დაუჭირა საკონსტიტუციო სასამართლოს არანაკლებ 5-მა წევრმა.
კონსტიტუციონალისტი დავით ზედელაშვილი ვარაუდობს, რომ უზენაესის თავმჯდომარედ აირჩევენ მას, ვისაც უზენაესი სასამართლო კიკილაშვილის შემცვლელად დანიშნავს.