– სწავლება-კვლევის სისტემის ინტეგრაცია არ არის უზრუნველყოფილი სწავლების ეროვნული სტანდერტების მიხედვით
– სამეცნიერო კვლევების დაფინანსების სისტემა მოწყვეტილია უნივერსიტეტებს
– სახელმძღვანელოები არ არის უნივერისტეტების უმრავლესობაში
4.1. იმის აღიარების ფონზე, რომ უნიევრისტეტების უმრავლესობაში აკადემიური კვლევის მასშტაბი და დონე არადამაკმაყოფილებელია, ძალიან გასაკვირია, რომ ამ პრობლემის გადაჭრის ერთ-ერთ გზად იმ უნივერსიტეტის 92%-ით გაუქმებაა, რომელიც კვლევებში, და კვლევისა და სწავლების ინტერგაციაში ლიდერობს არა მხოლოდ ქვეყანაში, არამედ რეგიონშიც
4.2. სწავლების ეროვნულ სტანდარტებში სწავლება-კვლევის ინტერგარცია არ მოითხოვს კვლევაში წამყვანი უნივერსიტეტის გამოშიგვნას. პირიქით – ამ წარმატებული უნივერსიტეტის მაგალითი შესაძლოა დაეხმაროს სხვა უნიევრისტეტებს სწავლება-კვლევის ინტერგაციაში. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი შესაძლოა გამოყენებულ იქნას, როგორც კვლევაში, და სწავლება-კვლევის ინტეგრაციაში შესაძლებლობების განვითარების ბაზა ქვეყნის სხვა უნივერსიტეტებისთვის
4.3. სამეცნირო კვლევების დაფინანსება ქვეყანაში უაღრესად მწირია, და საჭიროებს სახელმწიფოს მხრიდან მეტ ინვესტიციებს. შესანიშნავი იქნება, თუ სახელმწიფოს მხრიდან გაიზრდება კვლევების დაფინანსება. ეს არ საჭიროებს უკვე არსებული, გამართული, მოწინავე კვლევითი პოტენციალის მქონე უნივერსიტეტის ლიკვიდაციას.
4.4. ის, რომ უნივერისტეტებში არ არის სახელმძღვანელოები – ესეც მოითხოვს რესურსების ინვესტირებას. ასევე, ეს უნდა ჩაიდოს აკრედიტაციის მოთხოვნებში. ილიას სახელმწიფო უნიევრისტეტი, ამ მხრივ, სხვა უნივერსიტეტებთან შედარებით, ბევრად უფრო აღჭურვილია. მისი გაუქმებით სხვა უნივერსიტეტების სახელმძღვანელოები ვერ დაიწერება. ეს არარელევანტური გზაა ამ გამოწვევის საპასუხოდ.
ფაქტები:
გარდა ზევით მოყვანილი კონტრარგუმენტებისა, ქვემოთ მოცემულია ილიას სახელმწიფო უნიევრსიტეტის პროფესორის, დავით თარხნიშვილის მიერ საერთაშორისო აკადემიური რეიტინგებიდან ამოკრეფილი ფაქტებიც:
„არავითარ შემთხვევაში არ მინდა რაიმეთი დავაკნინო სხვა უნივერსიტეტების წვლილი მეცნიერების განვითარებაში, მაგრამ იცით, რომ, მაგალითად, სკოპუსის მონაცემთა ბაზაში ბოლო 10 წლის განმავლობაში ინდექსირებული პუბლიკაციები სფეროში “აგრარული და ბიოლოგიური მეცნიერებები” ილიაუნის წვლილი დაახლოებით 50%-ა? (გავიხსენოთ, რომ საქართველოში 19 სახელმწიფო და 45 კერძო უნივერსიტეტია – ჯ.ჯ.)
რომ ჩვენმა უნივერსიტეტმა ამ პერიოდში გამოსცა ამ დიდ სფეროში 739 სამეცნიერო ნაშრომი, ხოლო თსუ-მ (სრული პატივისცემის მიუხედავად) 123 ნაშრომი?
- რომ მეცნიერების სფეროში „მეტყევეობა” (კლარივეიტის მონაცემთა ბაზის მიხედვით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში) საქართველოში გამოქვეყნებული ნაშრომების 80% ილიაუნმა მოამზადა?
- სფეროში – „ბიომრავალფეროვნების კონსერვაცია” ილიაუნის მკვლევარებმა, პროფესორებმა და სტუდენტებმა გამოაქვეყნეს საქართველოში გამოცემული ნაშრომების 77%?
- „ეკოლოგია” – 67%?
- „ზოოლოგია” (ზოოლოგიის და ეკოლოგიის ინსტიტუტების მეცადინეობით) 73%?
- „ბოტანიკა” – 57%?
- „განვითარების ფსიქოლოგია” – 66%?
- „დისტანციური ზონდირება” – 54%?
- „კლინიკური ფსიქოლოგია” – 49%?
- „ფსიქიატრია“ – 22%?
- „სოციალური ფსიქოლოგია“ – 22%?
- მულტიდისციპლინური ფსიქოლოგია“ – 40%?
- „ინტერდისცუიპლინური სოციალური მეცნიერებები“ – 40%?
- „ზოგადი შინაგანი მედიცინა“ – 37%?
- „ეთნიკური კვლევები” – 52%?
- „სამოქალაქო ინჟინერია”-საქართველოში მომზადებული სამეცნიერო ნაშრომების 50%?
- მეტეოროლოგია – ატმოსფერული კვლევები – 52%?
ხოდა, ის რომ ილიას უნივერსიტეტს ართმევენ უნიკალურ პროგრამებს – ეკოლოგიის საბაკალავრი და სამაგისტრო პროგრამებს… მოლეკულური მეცნიერებების სამაგისტრო პროგრამას, კვების მეცნიერების სამაგისტრო პროგრამას, ბუნებრივი რესურსების მართვის სამაგისტრო პროგრამას, ატმოსფეროს და ახლო კოსმოსის სამაგისტრო პროგრამას და მრავალ სხვას – ეს რა, მწირე რესურსების ოპტიმალური განაწილებაა?“
ბატონი თარხნიშვილის ამ ჩამონათვალს დავამატებ: უქმდება ფსიქოლოგიის საბაკალავრო პროგრამა; კლინიკური ფსიქოლოგიის და ფსიქიკური ჯანმრთელობის სამაგისტრო პროგრამები; გამოყენებითი ენათმეცნიერების სამაგისტრო პროგრამა, რომელზეც ისწავლება ქართული/ქართველური ენების სისტემა და მათი დოკუმენტირებისა და კვლევის თანამედროვე ხელსაწყოების შექმნა, და რომელი ერთი უნიკალური და წარმატებული პროგრამა უნდა დავასახელოთ კიდევ იმ 92%-იდან, რაც უქმდება, ჩვენი ქვეყნის სავალალოდ და სახელმწიფო ამოცანების შერსულების თვალსაზრისით საზარალოდ.
რატომ უნდა დაინგრეს ასეთი სერიოზული მონაპოვარი, იმის მაგვირად, რომ სხვები დავაწიოთ მას? – ნული არგუმენტი რეფორმის კონცეფციის ავტორების მხრიდან.
როგორ წაიწევა ამ გაუქმებით წინ მეცნიერებისა და სწავლების კავშირი? – განუხორციელებადი მისია.
გამოწვევა N5. სუსტი კავშირი უმაღლესი განათლების პრიორიტეტებსა და შრომის ბაზრის მოთხოვნებს შორის.
თემა, რომელიც გამოიყოფა მოცემული გამოწვევის აღწერიდან:
– პროგრამების კვოტები არ ეფუძნება შრომის ბაზრის მოთხოვნებს
5.1. შესაძლოა, არიან უნივერისტეტები ამ ნახსენებ 19 სახელმწიფო და 45 კერძო უნივერსიტეტში, რომლებიც არ ატარებენ შრომის ბაზრის კვლევებს. რაც შეეხება ილიას სახელმწიფო უნივერისტეტს, ყოველი პროგრამა ეფუძნება შრომის ბაზრის წინარე კვლევას, და მის განხორციელებას ახლავს შრომის ბაზრის რეგულარული კვლევა.
5.2. მაგალითად, ფსიქიკური ჯანმრთელობის სამაგისტრო პროგრამა – უნიკალური ჩვენს რეგიონში, არა მხოლოდ საქართველოში, პროგრამა, რომელიც „რეფორმამ“ გააუქმა, ეფუძნება სწორედ რომ შრომის ბაზრის კვლევას. უკანასკნელი შრომის ბაზრის კვლევა ამ მიმართულებით ჩატარდა 2023 წელს, და შემდეგი დაგეგმილი იყო 2026 წელს. მაგრამ არ დაგვცალდა.
5.3. ქვეყანაში, სადაც ყოველი მეოთხე (და მოსახლეობის გარკვეულ სეგმენტებში, ყოველი მესამე) ადამიანი ცხოვრებაში ერთხელ მაინც საჭიროებს ფსიქიკური ჯანმრთელობის სპეციალისტის დახმარებას, გაუქმდა ფსიქიკური ჯანმრთელობის პროგრამა. ილიას სახელმწიფო უნიევრსიტეტში გაუქმდა ფსიქოლოგიის პროგრამა. გაუქმდა სოციალური მუშაობის პროგრამა. გაუქმდა ნეიროგანვითარების სპეციალისტების (და შესაბამისად, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებზე ზრუნვის სპეციალისტების) მომზადების პროგრამა. დარჩა ადიქციის კვლევების რამდენიმე ადგილი, მაგრამ ამდენი ურთიერთდაკავშირებული პროგრამის გაუქმების ფონზე, ეს კონტექსტიდან ამოგლეჯილი 5 ადგილი ხარისხიანი სწავლების შესაძლებლობას სპობს, რადგანაც:
5.4. რეფორმის კონცეფცია უგულებელყოფს, რომ უნივერიტეტი არის სისტემა და არა ცალკე აღებული პროგრამების ჯამი.
5.5. რომელმა ბაზრის კვლევამ გამოავლინა, რომ ჩვენ საზოგადოებას ეს პროგრამები აღარ სჭირდება? რატომ ვტოვებთ ასეულობით ათას ადამიანს (შშმ პირებს, წამალდამოკიდებულ ადამიანებს, გავრცელებული ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე პირებს, სოციალურად დაუცველ ადამიანებს, კანონთან კონფლიქტში მყოფ არასრულწლოვანებსა და მათ ოჯახებს, და ა.შ.) ქვეყანაში კვალიფიციური ზრუნვის შესაძლებლობების გარეშე?
5.6. ამავე დროს, მიმდინარე რეფორმის ფარგლებში, ქუთაისის უნივერისტეტში დაფინანსდა ასტროენათმეცნიერების პროგრამა, რომლის მესვეურიც საჯაროდ საუბრობს იმაზე, რომ მისი მეთოდი ეყრდნობა ჰიტლერისდროინდელი ნაცისტური გერმანიის ფაშისტურ-ოკულტურ იდეოლოგიას და ასევე, დილის 4-სა და 7 საათს შორის მისთვის ძილ-ბურანში ნაკარნახევ „საიდუმლო ტექსტებს“. რომელ სამეცნიერო თუ სწავლების ხარისხის სტანდარტებზე შეგვიძლია აქ ვისაუბროთ? რომელმა ბაზრის კვლევამ განსაზღვრა ამ ფსევდომეცნიერული პროგრამისთვის, რომელიც თეოლოგების შეფასებით, ანტიქრისტიანულია, სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული 20 სასწავლო ადგილის გამოყოფა?
გამოწვევა N6. გაუმართავი დაფინანსების სისტემა
თემა: აქ პირდაპირ მოვიყვან სრულ განმარტებას კონცეფციიდან: „გადასინჯვას საჭიროებს უმაღლესი განათლების დაფინანსების არსებული, საგრანტო სისტემა, რომელიც სათანადოდ არ ითვალისწინებს სხვადასხვა ფაკულტეტის განსხვავებულ ფინანსურ საჭიროებებს და არ არის ორიენტირებული უმაღლესი განათლების სფეროში სახელმწიფო ამოცანების შესრულებაზე”.
კონტრარგუმენტი:
6.1. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში მთელი რიგი ზრუნვის პროფესიების სპეციალისტების მომზადების პროგრამების გაუქმების ფონზე, გაკვირვებას იწვევს შემდეგი:
6.2. ჩვენ გავხდით შოვის ტრაგედიის მოწმე, როდესაც ადრეული გაფრთხილების სისტემამ ვერ იმუშავა და ამას ადამიანები ემსხვერპლნენ. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკოლოგიის საბაკლავრო და სამაგისტრო პროგრამების გაუქმება ნიშნავს, რომ ჩვენ ამგვარი ტრაგედიების თავიდან აცილების სამეცნიერო-კვლევით-პრაქტიკულ-სწავლებით კომპონენტს ვანგრევთ ქვეყანაში. და ეს – გლობალური დათაბობის ფონზე. ნუთუ, ჩვენს სახელმწიფოში ადამიანის სიცოცხლეზე ზრუნვა დღემდე ვერ გახდა სახელმწიფო ამოცანა?
6.3. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში შეჩერდა ზრუნვის პროფესიებში სპეციალისტების მომზადება: ფსიქიკური ჯანმრთელობა, კლინიკური ფსიქოლოგია, ფსიქოლოგია, სოციალური ზრუნვა, ნეიროგანვითარება და ა.შ. კვლავ ისმის კითხვა: ნუთუ ჩვენს სახელმწიფოში ადამიანის ფსიქიკურ ჯანმრთელობასა და ფსიქოსოციალურ კეთილდღეობაზე ზრუნვა დღემდე ვერ გახდა სახელმწიფო ამოცანა?
6.4. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაუქმდა გამოყენებითი ენათმეცნიერების პროგრამა, რაც ქართული/ქართველური ენების კვლევისა და ეროვნული იდენტობის კვლევა-სწავლების უმნიშვნელოვანესი მქეანიზმია. კვლავ ისმის შეკითხვა: ნუთუ ქართული ენისა და ქართული იდენტობის შესწავლაზე ზრუნვა დღემდე ვერ გახდა ჩვენს ქვეყანაში სახელმწიფო ამოცანა?
ამ სამი რიტორიკული შეკითხვის ფონზე, დგება კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი შეკითხვა: როგორ სახელმწიფოს ვაშენებთ?
– ისეთს, სადაც ადამიანის სიცოცხლეზე და კეთილდღეობაზე კვალიფიციური (დარგობრივი, სპეციალიზებული) ზრუნვა არ არის პრიორიტეტული?
– ისეთს, სადაც ყველაზე მოწყვლად ჯგუფებს არ ექნებათ კვალიფიციური სპეციალიზებული ზრუნვის მიღების საშუალება?
– ისეთს, სადაც ეროვნული იდენტობის შემსწავლელი გამოყენებითი მეცნიერებები უქმდება?
გამოწვევა N7. სახელმწიფო უნივერსიტეტების გაუმართავი ინფრასტრუქტურა
თემები:
– უნივერსიტეტები „მრავლად ფლობენ შენობა-ნაგებობებს. თუმცა, მათი დიდი ნაწილი სარეაბილიტაციოა და ვერ პასუხობს თანამედროვე მოთხოვნებს“