ემსახურებოდა თუ არა ამ მიზანს თქვენი ფილმი?
როცა მე ამ ფილმს ვიღებდი, შეიძლება გადავიღო სხვა, რომელიც იყოს ნამდვილად პროსახელისუფლებო, ასე წარმოჩნდეს დადებით ჭრილში, მაგრამ ამ ფილმს როცა ვიღებდი, მე ნამდვილად მქონდა განზრახვა და ვფიქრობ, რომ ასე გამოვიდოდა კიდეც. მინდოდა, ამ კონიუნქტურის მიღმა და ზემოთ ყოფილიყო, ანუ რამდენი წელიც არ უნდა გავიდეს, ჩემთვის მნიშვნელოვანია, რაზეც არის შინაარსი – ქართულ ხელნაწერებზე და სინას მთაზე…
ბიძინა ივანიშვილზე… ეს ფილმი ნახეთ თქვენ?
ფილმი ხომ ამ წარწერით მთავრდება?
წარწერით მთავრდება კი, რომ ბიძინა ივანიშვილმა ეს ხელნაწერი იყიდა.
კონტექსტიც ხომ ეს არის, ფილმის იდეა ხომ მის მიერ ხელნაწერის შეძენის შემდეგ გაგიჩნდათ?
შეხედეთ, რომ გავა წლები და შეიძლება ჩვენ ცოცხლები არ ვიყოთ, საბჭოთა პერიოდში ვიღაცა იღებდა ხომ დოკუმენტურ კინოს და აღარ არიან ცოცხლები, ხომ? ჩემთვის მნიშვნელოვანია, ადამიანი რომ ნახავს, ქართულ ხელნაწერებზე და იოანე ზოსიმეზე გაიგოს ამბავი. თვითონ საკუთრივ ფილმში არაფერი მსგავსი არ არის, არც ერთხელ არც ხელისუფლება, არც ბიძინა არ არის ნახსენები და ა.შ. უბრალოდ ბოლოში აქვს ერთი ტიტრი გაკეთებული ისტორიული სამართლიანობისთვის, ფილმის გადაღების საბაბი იყო ხელნაწერი და ხელნაწერი ნამდვილად ამ ადამიანმა იყიდა. თორემ ისე საერთოდ არ არის პრობლემა, იმდენს გადავიღებ, თუ დამჭირდა, არ მომერიდება ამის თქმის და ჩემი პოზიციის. მაგრამ ამ ფილმში ნამდვილად არ არის ეს. პროპაგანდისთვის ყველაფერი შეიძლება გამოიყენო, მით უმეტეს რაც უფრო რაღაცა საინტერესო და კარგია, შეგიძლია ისიც გამოიყენო, თუკი ასეთს იღებ. მე მგონი, რომ შინაარსობრივად და ამ თვალსაზრისით საინტერესო გამოვიდა.
სად არის გური სულთანიშვილის ვლოგები?
გასულ წელს ბერლინალეს კინობაზრობაზე ეროვნული კინოცენტრის სტენდს უპრეცედენტო რაოდენობის – 32-წევრიანი დელეგაცია წარადგენდა. მათ შორის იყო სამთავრობო პროპაგანდისტული არხის, POSTV-ის წამყვანი გური სულთანიშვილი.
სულთანიშვილმა შარშან დაგვიდასტურა, რომ ბერლინში აკრედიტაციის, გამგზავრების, ცხოვრების ხარჯს საბიუჯეტო ორგანიზაცია – კინოცენტრი უზრუნველყოფდა. გარდა ამისა, ანაზღაურების სახით 200 ლარსაც მიიღებდა. მისი თქმით, „კინოცენტრთან ერთჯერადი თანამშრომლობის ფორმა“ ჰქონდა გაფორმებული.
სულთანიშვილი შარშან ამბობდა, რომ კინოცენტრთან გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში მომზადებული პროდუქტი თავის პირად Youtube-არხზე გამოქვეყნდებოდა.
„გამოქვეყნდება ჩემს პირად Youtube-არხზე. ახალი წამოწყება მაქვს სრულიად, ჩემი და დამოუკიდებელი. სამოგზაურო ბლოგი, რომლის სამუშაო სახელია „აღმოაჩინე ქალაქი“, მაგის ფარგლებში იქნება ეს და განთავსდება ამ არხზე“, – ამბობდა სულთანიშვილი
რადგანაც „პუბლიკამ“ ასეთ არხს ვერ მიაკვლია, მას წელსაც დავუკავშირდით და ვკითხეთ, სად ვნახოთ ბერლინში გადაღებული ვიდეოჩანაწერები, რაზეც მან გვიპასუხა, რომ „მიმართეთ კინოცენტრს და გაგცემენ პასუხს. მე არ მინდა თქვენთვის პასუხის გაცემა“.
რა ნიშნით და როგორ დაკომპლექტდა კინოცენტრის დელეგაცია? რა უჯდება ბიუჯეტს წლევანდელი ვიზიტი ბერლინალეზე? სად არის გური სულთანიშვილის მიერ მომზადებული ვიდეომასალები? რა დაუჯდა ბიუჯეტს შარშანდელი ბერლინალე? – ეს შეკითხვებით კინოცენტრის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელს, ბექა დავითულიანს მივწერეთ, თუმცა ის არც შეტყობინებებს პასუხობს და არც ზარებს. ტელეფონს არ პასუხობენ არც კინოცენტრის საკონტაქტო ნომერზე.
ბერლინალეზე წელს „საქართველოს კინოინსტიტუტიც“ წარდგება
გარდა კინოცენტრის დელეგაციისა, ბერლინალეზე წელს მეორედ წარდგება „საქართველოს კინოინსტიტუტი“, რომლის წევრებიც მეორეა წელია, ბოიკოტს აცხადებენ კინოცენტრთან თანამშრომლობაზე. ინსტიტუტი გეგმავს, ისაუბროს იმ კინემატოგრაფისტებზე, რომლებიც ბოლო თვეებში „დააკავეს, სცემეს, აწამეს და უკანონოდ დააპატიმრეს“.
კინოინსტიტუტის სტენდზე იქნება ის ერთადერთი ქართული ფილმი, რომელიც წლევანდელ ბერლინალეს სექციაში Forum Special მოხვდა – თიკუ კობიაშვილის მოკლემეტრაჟიანი ფილმი „შინაგანი გაზაფხულის ყვავილობა”. ფილმი 2024 წლის გაზაფხულზე თბილისში, რუსული კანონის წინააღმდეგ გამართულ საპროტესტო აქციებს ეხება.
კინოინსტიტუტი ასევე წარადგენს დოკუმენტური მინისერიალის პროექტს, რომლის მთავარი გმირი პოლიტპატიმარი ანდრო ჭიჭინაძეა.