საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა ევროკომისიის მიერ გაცემული 12 პირობის შესრულების შესახებ შეფასება გამოაქვეყნეს. საზოგადოებრივი ორგანიზაციების შეფასებით, ამ ეტაპზე სრულად არის შესრულებული ერთი პირობა, დიდწილად - ორი პირობა, ნაწილობრივ - ოთხი პირობა და შესასრულებელია - ევროკავშირის ხუთი პირობა.
როგორ აფასებენ ევროპარლამენტში საქართველოში ამჟამად მიმდინარე პროცესებს და რა როლის შესრულება შეუძლია ევროპის პარლამენტს წლის ბოლომდე, რომ საქართველომ მიიღოს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი? აქვს თუ არა ევროპარლამენტს შესაბამისი ინსტრუმენტები? „პუბლიკამ“ საქართველოს საკითხებზე მომუშავე რამდენიმე ევროპარლამენტარს მიმართა.
ამ გადაგდებაზეც თუ არ გვექნება რეაქცია, მერე ეს კაცი გვაკადრებს ყველაფერს.
„დამაკავეს რობოკოპებმა, დამიწყეს ფეხებით ცემა, შემდეგ შემაგდეს მიკროავტობუსში, ვისაც არ ეზარებოდა, ყველა გვირტყამდა დაახლოებით 40 წუთი. შემდეგ კი გვერდითა კარიდან შემოასხეს წიწაკის სპრეი და კარი დახურეს, რაც 10-15 წუთი გაგრძელდა"
„4 ოქტომბრის საორგანიზაციო კომიტეტის“ 5 წევრსა და დაკავებულ 41 პირზე „პუბლიკამ" ინფორმაციას თავი წინა მასალაში მოუყარა, ამჟამად კი გთავაზობთ ინფორმაციას შემდგომში დაკავებულ 15 პირზე.
გერმანული მოდელის მიხედვით პარტია ვერ აიღებს იმაზე მეტ მანდატს, რაც აღემატება მის მიერ არჩევნებზე მიღებული ხმების პროპორციას. მაგალითად, თუ პარტიამ მიიღო ხმების 50%, პარლამენტში გაიყვანს 75 დეპუტატს.
ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეაზე „ქართულმა ოცნებამ“ საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვის ევროპულ პერსპექტივასთან დაკავშირებით რეზოლუცია ვერ დააინიციირა. რეზოლუციის ჩავარდნა ხელისუფლებამ დელეგაციის ოპოზციონერ წევრებსა და უკრაინის დელეგაციას დააბრალა. ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები კი მის ჩავარდნაში მმართველ პარტიას ადანაშაულებენ. რის გამო ჩავარდა რეზოლუციის ინიციატივა და რატომ არ მოაწერეს მას ხელი ქართველმა და უკრაინელმა დეპუტატებმა?
მოსამართლე აღნიშნავს ასევე იმასაც, რომ ორგანიზებული ჯგუფური დანაშაულის დროს, აუცილებელი არ არის წინასწარ შეკავშირება; რომ სავალდებულო არაა დანაშაულის ამსრულებლებს შორის შორის წინასწარი შეთანხმების არსებობა
ბოლო წლებში არაერთი ორგანიზაცია საქართველოში ანტიდასავლური გზავნილების მზარდ ტენდენციაზე წერს. ევროპისა და ამერიკის წინააღმდეგ მიმართული მანიპულაციური შინაარსის გზავნილები განსაკუთრებით მომძლავრდა გასულ წელს უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ. ანტიდასავლური რიტორიკა და მედია - როგორ მუშაობს მანიპულაციური სტრატეგია უკრაინის ომის ფონზე?
ევროპულ-ქართული ინსტიტუტის თავმჯდომარე გიორგი მელაშვილმა Information Integrity Coalition-ის მიერ გამართული სესიების ფარგლებში სხვადასხვა სპიკერებთან ერთად ისაუბრა ქვეყნების გამძლეობაზე დემოკრატიული უკანდახევის პირობებში.
რა მოხდა ჩორჩანაში, რატომ დაიდგა საგუშაგო და რა შედეგი მივიღეთ? შეიძლებოდა თუ არა ჩორჩანის ტყის დაცვა საგუშაგოს გარეშე, მხოლოდ პატრულირებით? ამ სტატიაში აგიხსნით, შეიცვალა თუ არა საოკუპაციო ხაზი და შეძლო თუ არა საქართველომ მაშინ მცოცავი ოკუპაციის შეჩერება.
ამათი მიზანია, ბოლომდე აჩვენონ უკომპრომისობა. მაგათ ჰგონიათ, რქებს თუ მოუგრეხ საზოგადოებას, ამით უფრო ძლიერი გამოჩნდები, მეტი ელექტორალური პერსპექტივა გექნება. იმას არ ფიქრობენ, რომ საზოგადოებისადმი კომპრომისი უფრო ძლიერად გამოაჩენს ხელისუფლებას, ვიდრე საკუთარ ხალხთან ბრძოლა.