თბილისში მიმდინარე საპროტესტო აქციების პერიოდში სისხლის სამართლის წესით დაკავებულია რუსეთის კიდევ ორი მოქალაქე - ანასტასიია ზინოვკინა და არტემ გრიბული. მათ პროკურატურა გასაღების მიზნით 16 გრამი ნარკოტიკული საშუალება ალფა-პვპ-ის ფლობას ედავება. ბრალდებულები ბრალს არ აღიარებენ და ამბობენ, რომ პოლიციამ მათ ნარკოტიკი ჩაუდო - მიაჩნიათ, რომ ისინი თბილისში საპროტესტო აქციებში მონაწილეობის გამო ისჯებიან.
სატელევიზიო ფილმი „იოანე-ზოსიმე: დაბრუნება“ ტელეკომპანია „იმედისა“ და „სამეცნიერო-დოკუმენტური და ეთნოისტორიული ქრონიკების სტუდიის“ ნაწარმია. მისი პრემიერა სამთავრობო „იმედის“ ეთერში, წინასაარჩევნო პერიოდში, 9 ოქტომბერს შედგა. როგორც ფილმის ფინალში, ასევე მის წუთნახევრიან სატელევიზიო ანონსში აღნიშნული იყო, რომ ეს არის „ბიძინა ივანიშვილის კიდევ ერთი ქველმოქმედება“. ფილმის უფრო ვრცელი ვერსია „მწერალთა სახლში“ გასული წლის ნოემბერში უჩვენეს.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ რუსული კანონის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციებზე დაკავებულ ათივე პირზე განაჩენი უკვე დაადგინა. სტატიაში თავს მოვუყრით მათ შესახებ ინფორმაციას და კიდევ ერთ მოგიყვებით, თუ როგორ დასაჯა სისტემამ ისინი.
დიახ, თეატრი ყველა დროში პოლიტიკური, სოციალური და თანამედროვე ხელოვნება იყო. ბერძნული თეატრიდან დაწყებული, მოლიერის მოხეტიალე დასით, შექსპირის “გლობუსით” და კლასიკური დრამებით გამყარებული. კიდევ უფრო პოლიტიკური და აქტუალური გახდა მეოცე საუკუნეში, როდესაც ბრეხტის, არტოს, ბეკეტის და აუგუსტო ბოალის ტექსტებმა კიდევ უფრო შეცვალეს თეატრის ენა და სათქმელი.
სალომე ზურაბიშვილი გასულ კვირას ვაშინგტონში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდა, სადაც ამერიკის 47-ე პრეზიდენტის ინაუგურაციას დაესწრო.
„სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“ მიერ მომზადებული კვლევის შედეგები აჩვენებს, რომ ამ მხრივ არც საქართველო წარმოადგენს გამონაკლისს და უახლოეს წარსულში არსებობს სოციალური ხარჯების გაწევის შემთხვევები, რომლის საბოლოო მიზანიც ამომრჩეველთა ხმების მობილიზებაა.
არჩევნებიდან სულ რამდენიმე დღეში ცნობილი გახდა, რომ ევროკომისია არ აპირებს საქართველოსთან ევროკავშირში შესვლის მოლაპარაკებების დაწყების რეკომენდაცია გასცეს. ყოველწლიური გაფართოების ანგარიშში ნათქვამია, რომ სანამ ქვეყანა არსებულ კურსს არ შეცვლის, ევროკომისია მოლაპარაკებების დაწყების რეკომენდაციას ვერ გასცემს.