მას შემდეგ, რაც ტრამპის ახალი ადმინისტრაციის კონტურები გამოიკვეთა, რას უნდა ველოდოთ საქართველოში? როგორი პოლიტიკოსები არიან მარკო რუბიო და მაიკ უოლცი და რა როლი ექნებათ მათ საქართველოს მიმართ ამერიკის პოლიტიკის განსაზღვრაში?
პოლიტიკოსის, ექსპერტის ან ნებისმიერი საჯარო პირის გამოსვლები ხშირად ხდება ხოლმე კრიტიკისა და განხილვის საგანი. ცალკეული გამონათქვამები ბევრს ამბობს ადამიანის ფასეულობებსა და პრიორიტეტებზე, მაგრამ ათასობით განცხადების საფუძველზე მათი რიტორიკის ანალიზი კიდევ უფრო ნათელი სურათის დანახვის შესაძლებლობას იძლევა. რა სიტყვებსა და ფრაზებს იყენებენ ყველაზე ხშირად, ვის აკრიტიკებენ და ვის არა, რა პერიოდში არიან განსაკუთრებით აქტიური, როდის ერიდებიან კომენტარის გაკეთებას, პასუხები ამ შეკითხვებზე ხშირად საუკეთესო გზაა, გავიგოთ მეტი მათ მეთოდებსა და სტრატეგიაზე.
დარეგისტრირების შემდეგ კი, ამ პარტიის და მისი ხელმძღვანელი პირების მოქმედები და განცხადებები შეიძლება იყოს განხილული, როგორც პარტიის მოქმედება. თუ ამაში გამოჩნდება არაკონსტიტუციური მოქმედება, მაშინ შესაძლებელი იქნება, უკვე დაისვას პარტიის აკრძალვის საკითხი
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართული კლინიკები პროგრამის ფარგლებში დადგენილი ტარიფების გადახედვას მოითხოვენ. საუბარია საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებული სამედიცინო მომსახურების ანაზღაურებაზე.
ბრუკლინში, ებრაელი იმიგრანტების ოჯახში დაბადებული ბერნი სანდერსი ჯერ კიდევ 60-იანი წლებიდან იყო ჩართული სამოქალაქო უფლებებისა და მშრომელთა ინტერესებისთვის მებრძოლ კამპანიებში.
რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის ფონზე, მნიშვნელოვანია, მოსახლეობა ინფორმირებული იყოს თუ რამდენად მოწყვლადია ქართული ბიზნესი რუსული გავლენების მიმართ. აღნიშნული აქტორები, განსაკუთრებით კავშირგაბმულობის სფეროში მომუშავე ორგანიზაციები, პირდაპირ საფრთხეს უქმნიან საქართველო ევროატლანტიკურ და ევროპულ მომავალს.
„ძვირფასო დმანისის მკვიდრებო, პირველ რიგში ყველა კანდიდატს ვუსურვებ წარმატებას. მხარი დავუჭიროთ იმ კანდიდატს, რომელიც სამართლიანობის გზაზე დგას“, – ეს პოსტი 30 სექტემბერს საარჩევნო პლაკატთან ერთად სოციალურ ქსელში ოროზმანის თემის საკრებულოს მაჟორიტარი წევრობის კანდიდატმა, რამიზ რამაზანოვმა გამოაქვეყნა.
„ამ კანონმა უბრალოდ გაანადგურა რუსული სამოქალაქო საზოგადოება, გააქრო ყველა ძლიერი ორგანიზაცია, რომელმაც გარკვეულ წარმატებას მიაღწია. „უცხოელი აგენტები“ ოფიციალურად არიან გარიყული საზოგადოებრივი ცხოვრებიდან. დღეს, რუსეთში, უცხო ქვეყნის აგენტი შეიძლება გახდე იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ამ სტატუსის მქონე ადამიანთან ურთიერთობ“.
სპორტისა და პოლიტიკის გადაკვეთის შესახებ რამდენიმე საინტერესო ისტორია არსებობს. ალბათ საინტერესოა ეს მართლაც უცნაური და ერთი შეხედვით დაუჯერებელი ამბები, რომელთა შესახებ უამრავი ლეგენდა და დოკუმენტური მასალა არსებობს.
მას შემდეგ, რაც უკრაინამ და მოლდოვამ ევროკავშირის (EU) წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიიღო, ხოლო საქართველომ ვერა, ქვეყნის მმართველი პარტია, „ქართული ოცნება“ თავდაცვის რეჟიმზე გადაერთო. ხელისუფლების წარმომადგენლები დღემდე აქტიურად იმართლებენ თავს ხალხისა თუ მედიის წინაშე და იყენებენ რიტორიკას, რომელიც, ხშირად, ევროკავშირის წინააღმდეგაა მიმართული.