„პუბლიკა" გთავაზობთ პარტიების ხედვებს საქართველოში შესაძლო მონოფსონიურ/მონოპოლიურ ბაზრებთან დაკავშირებით.
რომელ გზას შეიძლება გულისხმობდნენ კარასინი და აბაშიძე ჩანაწერში, რაზე საუბრობს ზურაბ აბაშიძე და რა შეიძლება მოიაზრებოდეს „პერსპექტივაში არსებულ გეგმაში"
„სერგეი შამბა თბილისს: „მზად ვართ დიალოგისთვის“, „შამბა თბილისთან დიალოგზე ისევ საუბრობს“ - 2020 წელს ამ სათაურებით ქართულ მედიაში არაერთ ახალ ამბავს ნახავდით - ზაფხულში, შემოდგომით თუ ზამთარში, სულ რამდენიმე დღის წინაც კი. რატომ სურთ აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებაში თბილისთან პირდაპირი დიალოგი და რას ფიქრობენ ამაზე საქართველოს მთავრობაში? რის მოცემა შეუძლია აფხაზებთან პირისპირ დიალოგს და ვკარგავთ თუ არა მათთან საუბრის შანსს?
ათწლეულების განმავლობაში მოუგვარებელი კონფლიქტის ახალ განზომილებებზე, მდგომარეობის ახლანდელი გამწვავების მიზეზებზე, თურქეთისა და რუსეთის ინტერესებზე და ასევე საქართველოსთვის არსებულ რისკებზე და მის შესაძლო როლზე, "ამერიკის ხმას" "კარნეგის ფონდის" ევრაზიის პროგრამის უფროსი მკვლევარი, პოლ სტრონსკი ესაუბრა.
ადამიანები არ უნდა იღუპებოდნენ სამუშაოს შესრულებისას. მოქალაქეს ეკუთვნის უსაფრთხო სამუშაო გარემო და ღირსეული ანაზღაურება. ჩვენი საცხოვრებელი გარემო უნდა იყოს ეკომეგობრული. “ლელოს” პრიორიტეტები იქნება მწვანე და განვითარებაზე ორიენტირებული რესპუბლიკა, დაცული შრომა და წელში გამართული, განათლებული ქართველი მოქალაქე.
რამდენად რთულია ვითარება უკრაინის საზღვრებთან, რატომ გააქტიურდა ახლა რუსეთი, რა მიზნები აქვთ მოსკოვში და ასეთ ვითარებაში როგორი პოზიცია უნდა დაიკავოს საქართველომ? რეგიონში განვითარებული პროცესების შესახებ „პუბლიკა“ გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების კვლევების გაერთიანებული სამსახურების სამეფო ინსტიტუტის (RUSI) ასოცირებულ მკვლევარს, ნათია სესკურიას ესაუბრა.
განმარტებების ნაკლებობის თუ კოდური სახელების შეძლებისდაგვარად გასაიდუმლოების სურვილის გამო ამერიკის პირველი პირებისა და მათი ოჯახის წევრების მეტსახელები კვლავ ბევრს უტოვებს ინტერპრეტაციის საფუძველს.
დუმაში კანონპროექტის რეგისტრაციიდან მეორე დღეს, პრორუსულ, ძალადობრივ პარტია „ალტ-ინფოს“ ლიდერებს საქართველოს პარლამენტში შეაქვთ მსგავსი კანონპროექტი.
ავიღოთ ვაკე. თან უზარმაზარი ცათამბჯენერბის მშენებლობების ნებართვებს გასცემენ, და თან ევროპა უნდათ გააკეთონ. მანახონ ევროპაში ორსართულიანი სახლის გვერდით -ორმოცდაათსართულიანი.
„რუსული დაზვერვიდან გაჟონილი ინფორმაცია აჩვენებს, რომ პუტინს საქართველოში არჩევნების შედეგების გაყალბება სურს, რასაც სისხლისღვრა მოჰყვება“, - ამბობდა გამომძიებელი ჟურნალისტი ჰრისტო გროზევი საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების წინ. რატომ მიიჩნევდა ჰრისტო გროზევი ჰანს ლუიკთან ინტერვიუში, რომ საქართველოს არჩევნებში რუსეთი ჩაერეოდა?
რა გვეშველება და რა შევცვალოთ? ამაზე პასუხი ცალკე ძალიან ვრცელ პუბლიკაციას მოითხოვს. ამ ეტაპზე და მოკლედ, პირველ რიგში, უნდა შევცვალოთ ხელისუფლება.